Zámek Velké Březno
Zámek Velké březno
Obec Velké Březno leží na pravém břehu řeky Labe, nedaleko města krajského města Ústí nad Labem. Velké Březno je historicky spjato s rodem Chotků.
Historie
První archeologické nálezy pocházejí již z mladší doby kamenné. Velké Březno, dříve Březina nebo Březenec bylo roku 1167 majetek johanitů. Roku 1322 pak přechází do rukou Vartenberků, kteří si nedaleko postavili hrad Varta. Roku 1515 připadlo Svádovské panství kam patřilo i Velké Březno rodů Salhausenů ze Saska. Ti zde zavedli chov ovcí, založili chmelnice a pivovar. Také se zde začalo pěstovat ovoce. Roku 1721 získal Velké Březno sňatkem hrabě Harrach. Ten zde zavedl výnosné zemědělství a podporoval i drobnou těžbu uhlí. Hnědé uhlí se zde těžilo ještě v první světové válce. Roku 1841 začíná období Chotků ve Velkém Březně. Chotkové byli po několik generací na nejvyšších místech Království českého. Rovněž Karel Chotek pokračoval v jejich stopách, kdy po studiích zastával od roku 1826 úřad nejvyššího purkrabího. Takzvaný Starý zámek byla salhausenská tvrz z 16. století přestavěná na správní budovu hrabětem Harrachem. Takzvaný Nový zámek byl postaven v letech 1842-1844 v pozdně empírovém stylu jako vila, která byla po odchodu hraběte Chotka do důchodu v roce 1843 rozšířena o postranní křídla a rodina se sem přestěhovala natrvalo. Hrabě Karel Chotek je pochován v rodinné hrobce ve Valtířově. Jeho vnuk Karel provedl v letech 1885-1910 rozsáhlou přestavbu zámku a stavbu kaple. Park byl upraven v anglickém stylu a bylo sem dovezeno spousta křovin a stromů. Pravnuk Karel Chotek byl za 2. světové války ředitel velkobřezenského pivovaru. Když roku 1945 s rodinou emigroval, zámek převzal do vlastnictví stát. Úmrtím Karla Chodka v roce 1970 vymírá rod Chotků po meči.
Památky a okolí
Již zmíněný zámek Velké Březno a jeho bohatá historie si zaslouží návštěvu. V blízkosti obce nachází terénní pozůstatky hradu Varta, zelená turistická značka na vrch Magnetovec prochází kolem již zaniklého hradu Velké Březno (Pustý zámek). Na vrchu Magnetovec vypínajícím se nad Velkým Březnem se nachází čedičový útvar Skalní hřib – zvětralý lávový výlev ve tvaru hřibu. Zelená značka dále pokračuje přes Sokolí hřeben a Kamennou horu. Z hřebenové cesty se občas mezi stromy otevře výhled na vysílač Buková hora. V úseku nad osadou Pláň se otvírá nečekaný výhled jižním směrem na vrch Panna se stejnojmennou zříceninou a hřeben vypínající se nad obcemi Proboštov a Malečov, včetně vrchu Kukla.Velkým Březnem taktéž prochází Labská cyklostezka.

Masarykova zdymadla
Masarykova zdymadla Výhled z Vrkoče, střekovská zdymadla hrad střekov a ústí nad labem plavební komory na Labi Masarykova zdymadla a

Vysoký ostrý
Vysoký ostrý Vysoký ostrý vrchol s rozhlednou Výhled z Vrkoče na údolí Labe a porta bohemica Vrchol vysokého ostrého k

Vodopád na Pekelském potoce
Čertovský vodopád Čertovský vodopád ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ Ústí nad Labem Čertovský vodopád Ústí nad Labem Čertovský vodopád České středohoří Ústí nad